Ribbvägg för badrum
Akustikpaneler och ribbväggar anpassade för badrum och andra våtutrymmen
Vi har ribbväggar/akustikpaneler som är speciellt anpassade för badrum och fuktiga miljöer och är lämplig för inomhusklimat med en luftfuktighet upp till 55% för att du ska kunna få en touch av organiskt, naturligt utseende och värme i kontrast till den kalla känslan av kaklet. I kombination med att ribbväggarna ger ett otroligt lyft till rummet så är de även akustikförbättrande och ger en mer behaglig ljudnivå som inte studsar lika mycket.
Genom att applicera klarlack på ändarna av ribbväggen vid installation medför det ett skydd för trämaterialet mot den fukt som kan förekomma i badrum eller annat våtutrymme.
-
1 299,00 kr 1 590,00 kr
Ribbvägg Grå Ek Badrum 244
Denna ribbvägg (akustikpanel) i grå ek är speciellt anpassad för badrum och andra fuktiga miljöer. En ribbvägg som även är akustikförbättrande och ger rummet ett otroligt lyft. Genom att täta ändarna med klarlack kan trämaterialet på ett optimalt sätt klara av den fuktiga miljön. OBS! Får max användas i våtzon 2.
Mått:
Längd: 244 cm
Bredd: 60 cm
Djup: 2,2 cm
Beställ en provbit! -
1 299,00 kr 1 590,00 kr
Ribbvägg Ek Smoked Badrum 244
Denna ribbvägg (akustikpanel) i ek smoked är speciellt anpassad för badrum och andra fuktiga miljöer. En ribbvägg som även är akustikförbättrande och ger rummet ett otroligt lyft. Genom att täta ändarna med klarlack kan trämaterialet på ett optimalt sätt klara av den fuktiga miljön. OBS! Får max användas i våtzon 2.
Mått:
- Längd: 244 cm
- Bredd: 60 cm
- Djup: 2,2 cm
- Beställ en provbit
-
1 299,00 kr 1 590,00 kr
Ribbvägg Valnöt Badrum 244
Denna ribbvägg (akustikpanel) i valnöt är speciellt anpassad för badrum och andra fuktiga miljöer. En ribbvägg som även är akustikförbättrande och ger rummet ett otroligt lyft. Genom att täta ändarna med klarlack kan trämaterialet på ett optimalt sätt klara av den fuktiga miljön. OBS! Får max användas i våtzon 2.
Mått:
- Längd: 244 cm
- Bredd: 60 cm
- Djup: 2,2 cm
- Beställ en provbit!
-
1 299,00 kr 1 590,00 kr
Ribbvägg Svart Ek Badrum 244 cm
Denna ribbvägg (akustikpanel) i svart ek är speciellt anpassad för badrum och andra fuktiga miljöer. En ribbvägg som även är akustikförbättrande och ger rummet ett otroligt lyft. Genom att täta ändarna med klarlack kan trämaterialet på ett optimalt sätt klara av den fuktiga miljön. OBS! Får max användas i våtzon 2.
Mått:
- Längd: 244 cm
- Bredd: 60 cm
- Djup: 2,2 cm
- Beställ en provbit!